Lillow

Jak łączyć kolory ubrań – kompleksowy poradnik

Jak łączyć kolory ubrań – kompleksowy poradnik

Dobór ubrań pod względem kolorystycznym dla wielu osób stanowi duże wyzwanie. Tymczasem ma to spore znaczenie dla stylowego wyglądu. Odpowiednie połączenie kolorów może odjąć lat i uwydatnić atuty urody.

Z tego artykułu dowiesz się, co to jest koło barw, jak prawidłowo dobierać kolory ubrań do typu urody oraz jak tworzyć harmonijne zestawy ubrań pod względem kolorystycznym.

Spis treści:

Rozumienie koła barw i jego zastosowanie w modzie

Czy znajoma jest Ci sytuacja, w której stoisz przed otwartą szafą pełną ubrań i myślisz sobie: "Nie mam się w co ubrać"? Jeśli tak, może to wskazywać, że trudność sprawia Ci łączenie różnych elementów garderoby w zestawy. Taki problem często jest związany z nieznajomością koła kolorów, bardzo przydatnego podczas dobierania kolorów ubrań.

Koło barw to diagram kołowy przedstawiający relacje między różnymi barwami. Pierwszy taki diagram został opracowany przez sir Isaaca Newtona w 1704 roku i zawierał 7 różnych kolorów. Były to: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy.

Obecnie styliści korzystają z koła barw mającego formę naturalnego liniowego porządku barw. W środku zwykle znajduje się kolor biały, a im dalej od centrum koła, tym ciemniejsze odcienie danego koloru. W efekcie barwy leżące po przeciwnych stronach koła to przeciwstawne kolory tworzące kontrast.

Taki wykres w prosty sposób pokazuje, jakie kolory będą do siebie pasować: można łączyć kolory przeciwstawne względem siebie lub sąsiadujące. W ten sposób można łatwo wywnioskować, że fiolet lub granat dobrze wygląda z żółcią, biel z beżem itp.

Stosowanie w praktyce koła barw pozwala uniknąć modowych wpadek i znacząco ułatwia dobór poszczególnych części outfitu pod kątem kolorystycznym.

Może Cię zainteresować: ZASADY DRESS CODE – JAK UBIERAĆ SIĘ ODPOWIEDNIO DO OKOLICZNOŚCI?

Jak analiza kolorystyczna wpływa na dobór ubrań

Innym sposobem na skuteczne dobieranie ubrań pod kątem kolorów jest analiza kolorystyczna. Służy określeniu typu urody i dopasowaniu różnych odcieni o chłodnej lub ciepłej temperaturze. Tak dobrane ubrania wpłyną na Twoje samopoczucie i pewność siebie.

Analiza kolorystyczna pozwoli Ci ustalić, jakim typem urody jesteś oraz jaka paleta barw najbardziej do Ciebie pasuje. Do osób o chłodnej karnacji pasują kolory chłodne, takie, jak niebieski, fioletowy i zimne odcienie różowego. Z kolei osoby o ciepłej karnacji lepiej wyglądają w ciepłych kolorach, takich, jak trawiasta zieleń, brąz czy beż.

Ale to nie wszystko. Analiza kolorystyczna dotyczy także doboru indywidualnych kolorów do koloru oczu i włosów. Kolory różnią się od siebie walorem, czyli poziomem jasności, temperaturą oraz chromatycznością, czyli czystością koloru.

W naszej szerokości geograficznej najczęściej spotykanym typem urody jest Lato, który dzielimy na Jasne Lato, Chłodne Lato i Zgaszone Lato. Jasne Lato najlepiej wygląda w najjaśniejszych kolorach, Chłodne Lato w chłodnych, a Zgaszone Lato lubi kolory stonowane i harmonijne. Kobiety o tym typie urody mogą śmiało sięgać po różne odcienie błękitów i fioletów.

Typ urody Jesień kojarzy się z kolorami jesieni. Dzieli się na trzy podtypy: Ciemna, Zgaszona i Ciepła Jesień. Kobiety o jesiennym typie urody dobrze prezentują się w brązach, ciepłych tonach zieleni, przygaszonych i ciepłych odcieniach czerwieni oraz fioletach. Świetnie pasuje do nich także złoty.

Zima to typ urody ciemny i czysty, lubiący kolory nasycone i ciemniejsze oraz chłodniejsze. Zima również dzieli się na trzy podtypy: Chłodną Zimę, Czystą Zimę oraz Ciemną Zimę. Do tego typu urody pasują odcienie różu, błękitu, fioletu.

Ostatni typ urody to Wiosna, który dzielimy na podtypy jasny, czysty i ciepły. Typy wiosenne świetnie się czują w kolorach czystych, soczystych, czasem pastelowych.

Jasna Wiosna lubi najjaśniejsze odcienie kolorów. Ciepła Wiosna – te najcieplejsze, a Czysta Wiosna – kolory czyste, intensywne, neonowe.

Jeżeli zastanawiasz się, jakim typem urody jesteś, zwróć uwagę na walor Twojej urody, czyli poziom jasności, następnie określ jej temperaturę i kontrast. Te trzy dominujące cechy urody są odzwierciedleniem odpowiednich dla Ciebie kolorów.

Sprawdź również: SZAFA KAPSUŁOWA – CO TO JEST I DLACZEGO WARTO JĄ MIEĆ?

Zasady tworzenia harmonijnych zestawień kolorów

Tworząc udane stylizacje, warto trzymać się ponadczasowej zasady łączenia maksymalnie trzech kolorów ubrań i dodatków. Większa liczba kolorów zwiększa ryzyko uzyskania niewłaściwego zestawienia kolorów i stworzenia zbyt krzykliwego outfitu.

Kierując się zasadą trzech kolorów, można połączyć ze sobą kolory przeciwstawne (color blocking) oraz neutralne, czyli sąsiadujące. Pierwszy sposób to łączenie ze sobą kolorów, które leżą na kole barw naprzeciwko siebie.

W ten sposób można zestawić ze sobą kolor niebieski, różowy i zielony czy pomarańczowy, żółty i fioletowy. To sposób łączenia barw dla osób lubiących bawić się modą.

Z kolei dla miłośników minimalizmu polecamy sposób łączenia kolorów neutralnych lub sąsiadujących ze sobą, czyli różnych odcieni tego samego koloru. W ten sposób można połączyć kolor biały, czarny i beżowy czy granatowy, jeansowy błękit i szary.

Jak dobierać kolory ubrań - podsumowanie

Dobieranie kolorów ubrań będzie znacznie łatwiejsze, gdy w Twojej szafie znajdą się elementy garderoby w neutralnych, ponadczasowych odcieniach.

Będą one świetną bazą dla wielu stylizacji i z powodzeniem dobierzesz do nich dodatki w różnych kolorach pasujących do Twojego typu urody.

W Lillow dostępne są różne elementy kobiecej garderoby w uniwersalnych fasonach i kolorach: bluzki, koszule, spodnie, spódnice, sukienki, żakiety i marynarki oraz wiele innych. Dzięki temu, bez względu na typ urody, znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium