Czy zastanawiałaś się kiedyś, ile Twoja nowa sukienka kosztuje… Planetę? Według raportów przemysł odzieżowy odpowiada za aż 10% śladu węglowego. Tak zwana „szybka moda” ma katastrofalny wpływ na środowisko naturalne. Na szczęście da się tworzyć ubrania z troską o Ziemię!
Moda ekologiczna to nie tylko pusty slogan. Coraz więcej marek tworzy swoje kolekcje z poszanowaniem zasobów naturalnych. Moda ekoprzyjazna, czy też ekologiczna, to globalny ruch, którego celem jest zmniejszenie wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko naturalne – zmniejszenie śladu węglowego, zanieczyszczenia oraz ilości odpadów.
Czym są ekologiczne ubrania?
Zaczniemy trochę przewrotnie od wytłumaczenia, czym jest „szybka moda” (z ang. Fast Fashion).
W dużym skrócie można powiedzieć, że szybka moda jest wszystkim tym, czym odzież ekologiczna nie jest. Przede wszystkim jest nastawiona na błyskawicznie zmieniające się trendy i podkręcanie konsumpcjonizmu. W zamyśle tego nurtu co sezon powinnaś wymienić całą garderobę, żeby „być na topie”. Pomogą w tym fasony modne góra przez trzy miesiące.
Druga sprawa to wykorzystane materiały – nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że tkaniny, z których tworzy się takie ubrania, są… cóż. Jednorazowe. Jeśli bluzka z cienkiego poliestru wytrzyma pierwsze pranie w pralce, możemy mówić o sukcesie.
Nawet nie wspominamy o procesie produkcji – nie dość, że trwonione są zasoby naturalne, to nierzadko w trakcie mamy do czynienia z łamaniem praw człowieka!
Odzież ekologiczna stoi w całkowitej opozycji do szybkiej mody. Nawet określa się ją mianem „Slow Fashion” („wolna moda”). Przede wszystkim ekologiczne ubrania wytwarzane są w taki sposób, żeby proces produkcji miał znikomy wpływ na środowisko.
Do ich wyrobu często używa się recyklingowych włókien pozyskanych ze starych ubrań. W procesie barwienia stosuje się naturalne, obojętne dla środowiska farby, a cały proces przebiega z poszanowaniem zasad fair trade – uczciwego handlu.
Nierzadko, a wręcz bardzo często, szycie takich ubrań ma miejsce w lokalnych szwalniach, co skraca łańcuch dostaw i pozwala tym samym ograniczyć koszty środowiskowe związane z transportem.
Nie bez znaczenia są także ekologiczne materiały. Zaliczają się do nich włókna naturalne, takie jak wełna, bawełna, len, jedwab, oraz sztuczne, czyli wytwarzane z naturalnych włókien, to m.in. wiskoza, modal czy tencel. Ważne jest również, by przędza na tkaniny była pozyskiwana w zrównoważony sposób. Z ekologicznych upraw oraz bez cierpienia zwierząt.
Przyjazny dla środowiska wybór – dlaczego warto wybierać eko ubrania?
Dlaczego warto postawić na eko ubrania i naturalne materiały? Powodów jest kilka. Ale trzy najważniejsze to:
- trwałość,
- wygląd,
- wygoda.
Naturalne, ekologiczne włókna zapewniają o wiele lepszy komfort termiczny. Doskonale się prezentują, a przy tym, odpowiednio pielęgnowane, przetrwają lata! Z pewnością niejedna z nas ma w swojej szafie wełniany sweter, który pamięta czasy młodości mamy, albo jedwabną sukienkę po babci – to właśnie potęga naturalnych włókien! Nie tylko z wiekiem wyglądają jakby lepiej, ale dodatkowo uszyte z nich ubrania mają w sobie ponadczasowy czar.
Można więc powiedzieć, że świadome kupowanie ubrań to nie tyle zakupy, co inwestycja. Taka odzież jest niewrażliwa na zmieniające się trendy, przyjazna środowisku i naszej skórze, a dodatkowo, dzięki wysokiej jakości, nienoszoną eko bluzkę czy eko spodnie możemy sprzedać czy oddać osobie, która da im drugie życie.
A co jeśli szafa mamy została ograbiona przez starszą siostrę, przyjaciółka nosi inny rozmiar, a Ty nie masz talentu do zakupów w szmateksach? Zwróć uwagę na polskie marki!
Jeśli szukasz ekologicznych, estetycznych i uniwersalnych ubrań, sprawdź naszą linię Eco Wear, wśród propozycji marki znajdziesz wygodne, ekologiczne ubrania o ponadczasowych krojach, które z pewnością staną się ulubioną częścią Twojej garderoby! Lillow jest kobietą i doskonale wie, jak o Ciebie zadbać!
Jak moda zrównoważona może ocalić planetę?
Eko moda musi odpowiadać na obecne potrzeby bez narażania dobrostanu przyszłych pokoleń. To w tym prostym założeniu leży jej potencjał na ocalenie planety.
Głównym założeniem tej gałęzi przemysłu odzieżowego jest zbalansowana produkcja, w której ekologia znajduje się na pierwszym miejscu. Strategie są różne, od skupienia się na zrównoważeniu przemysłu, po ograniczenie się do kupowania ubrań wyłącznie z drugiej ręki. Spróbujmy je jednak usystematyzować.
Posłużymy się w tym celu wykresem stworzonym przez Annę Brismar, założycielkę i właścicielkę firmy Green Strategies, której celem jest pomaganie markom w równoważeniu procesów produkcyjnych i szyciu ubrań z poszanowaniem środowiska.
Anna Brismar wyróżnia siedem strategii, czy też form, bardziej zrównoważonej mody.
- Ubrania szyte na zamówienie i na wymiar.
- „Green & Clean” (z ang. „Czyste i zielone”), czyli ubrania przyjazne środowisku w trakcie wszystkich faz życia produktu – od tworzenia po korzystanie z niego.
- Wysoka jakość i ponadczasowy design.
- Uczciwy i etyczny (tworzony z poszanowaniem praw człowieka i zwierząt).
- Naprawione, przerobione, ponownie użyte.
- Wynajęte, wydzierżawione lub wymienione.
- Z drugiej ręki lub vintage.
Jak widać, wszystkie strategie mody zrównoważonej sprowadzają się do maksymalnego oszczędzania surowców i szacunku – do ludzi, do zwierząt i w końcu – do środowiska. A jak to wygląda w praktyce?
Moda ekologiczna – nowa norma w przemyśle mody
Perspektywy na przyszłość są obiecujące. „Raport o modzie cyrkularnej w Polsce” donosi, że ubrania z drugiej ręki już niedługo, bo w 2029 roku, będą stanowiły około 17% zawartości naszych szaf. Dla porównania w 2009 roku było to zaledwie 3%!
Co więcej, Business Insider twierdzi, że rynek ubrań z drugiej ręki ma przerosnąć ten „Fast Fashion”. Wygląda więc na to, że branża modowa idzie z duchem czasów!
Wpływ mody zrównoważonej na przemysł odzieżowy jest coraz silniejszy i choć zmiany zachodzą powoli, możemy liczyć na to, że w przeciągu 6 lat (a może nawet szybciej!) „używane” będzie synonimem słowa „lepsze”.
Zresztą, trudno się temu dziwić, bo strategie zrównoważonego rozwoju są przyjazne planecie, wszystkim żywym istotom oraz – naszym portfelom!
Czy nasze ubrania są ekologiczne? – ocena i świadomość konsumencka
A teraz zrób rachunek sumienia i zastanów się, czy Twoje ubrania są ekologiczne? Jeśli odpowiedź brzmi „kupiłam to w szmateksie/donaszam po mamie/wymieniłam się z przyjaciółką” – odpowiedź brzmi tak. Koniec testu.
Ale oczywiście nie wszystko da się znaleźć w second handzie, odziedziczyć lub wymienić. Jeśli chcesz sprawdzić, czy zawartość Twojej szafy jest przyjazna środowisku, zacznij od metek.
Jak już wspomnieliśmy, naturalne tkaniny zdecydowanie górują nad syntetycznymi. Sprawdź zatem, z czego zrobiona jest Twoja ulubiona bluzka. Nie chcemy tutaj demonizować poliestru czy akrylu, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie są to materiały przyjazne dla planety – no, chyba że pochodzą z recyklingu (będzie to napisane na metce!).
Druga sprawa – zastanów się, jak kupujesz ubrania? Czy dajesz się ponieść sezonowym wyprzedażom i promocjom na Zalando, czy też są to przemyślane zakupy, w których trakcie zwracasz uwagę na jakość, pochodzenie i skład, oraz na to, czy po prostu będziesz często i chętnie nosić daną rzecz? Świadomość konsumencka to klucz do bardziej ekologicznej szafy!
Zatem jak mądrze wybierać ubrania, bez wpadania w zakupowy szał, i zwiększyć rzeczoną świadomość?
- Zrób przegląd szafy i zobacz, czego Ci brakuje.
- Sporządź listę zakupów.
- W pierwszej kolejności poszukaj potrzebnych Ci ubrań w sklepach z odzieżą używaną (jest ich teraz mnóstwo online!), a w drugiej – wśród lokalnych marek, np. w sklepie Lillow, które na ogół oferują ubrania wyższej jakości oraz szyte lokalnie.
- Zwracaj uwagę na skład! Celuj w materiały przyjazne środowisku, tkaniny naturalne, ewentualnie takie, w których domieszka syntetycznych włókien nie przekracza 30%.
- Zanim klikniesz „kup” lub pobiegniesz do kasy, zastanów się dwa razy. Może się okazać, że bluzka z zeszłego roku potrzebuje tylko odrobiny igły i nitki, żeby posłużyć Ci przez kolejny sezon!
Podsumowanie i wnioski – Ekologiczna moda jako styl, który dba o planetę
Chcemy dbać o środowisko, leży nam na sercu przyszłość naszej planety, ale przy okazji chcemy ładnie wyglądać. Moda eko jest odpowiedzią na wszystkie nasze odzieżowe rozterki!
Dzięki przemyślanym zakupom i wybieraniu ubrań ekologicznych – czyli z drugiej ręki, szytych lokalnie, z naturalnych materiałów oraz z myślą o noszeniu przez lata – możemy przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. A przy okazji wciąż prezentować się stylowo!