Lillow

Moda zero waste – czym jest i dlaczego sprzyja środowisku?

Moda zero waste – czym jest i dlaczego sprzyja środowisku?

Filozofia kryjąca się za hasłem zero waste zyskuje coraz większe grono zwolenników w różnych dziedzinach życia. Osoby, które kierują się jej zasadami, starają się być eko, m.in. dają różnym przedmiotom drugie życie i wolą je naprawić lub oddać, zamiast wyrzucać.

Życie w duchu zero waste odnosi się także do mody. Czym jest zero waste w modzie? Jak każdy z nas może podnosić swoją świadomość ekologiczną i kierować się tą filozofią w codziennym życiu?

Spis treści:

Zero waste – co to znaczy i jak odnosi się do mody?

Termin zero waste można przetłumaczyć jako "zero odpadów" czy "zero marnowania". Zero waste to zupełne przeciwieństwo wszechobecnego konsumpcjonizmu. Wiąże się z ograniczeniem ilości odpadów poprzez ich odzysk i przetwarzanie do ponownego użycia. Dotyczy nie tylko codziennego życia, ale też produkcji na szerszą skalę.

Przykładem może być przemysł modowy, który wywiera ogromny wpływ na środowisko naturalne. I nie jest on niestety pozytywny.

Większość światowych marek odzieżowych działa w duchu fast fashion. Polega to na masowej i jak najtańszej produkcji odzieży niskiej jakości. W efekcie fabryki zajmujące się szyciem odzieży produkują ogrom odpadów tekstylnych, a ich transport do każdego zakątka świata generuje potężny ślad węglowy, który nie pozostaje bez wpływu na otoczenie.

Zero waste to ruch proekologiczny, który zachęca do jak najmniejszego zużywania zasobów przy produkcji odzieży oraz świadomego wybierania wysokiej jakości materiałów naturalnych, których pozyskanie nie wiąże się ze szkodliwymi dla środowiska procesami.

Moda zero waste i slow fashion – wpływa na ekologię w przemyśle odzieżowym

Zero waste i slow fashion to pojęcia bardzo ze sobą powiązane. W obu wypadkach chodzi o świadome i zrównoważone wybieranie odzieży, która nie zniszczy się po jednym sezonie. Producenci starają się wybierać wysokiej jakości tkaniny naturalne od lokalnych dostawców oraz tworzyć ubrania o uniwersalnych fasonach i kolorach, dzięki czemu posłużą nam dłużej niż jeden sezon.

Z kolei zrównoważone podejście do zakupów odzieżowych w duchu slow fashion i zero waste sprawi, że zamiast kupować co sezon nowe ubrania, podążając ślepo za trendami, postawimy na minimalizm i będziemy wybierać ubrania lepszej jakości z trwałych i naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna.

Zgodnie z ideą zero waste, zamiast wyrzucać te elementy garderoby, które w jakiś sposób się zużyły i nie da się ich nosić, będziemy je przerabiać, aby móc znów je wykorzystać i w ten sposób ograniczyć potrzebę zakupów. Te działania, zarówno ze strony producentów, jak i konsumentów mają znaczący wpływ na podejście do ekologii w branży odzieżowej.

Produkcja odzieży – ograniczenie odpadów i recykling

Przemysł tekstylny odpowiada globalnie za 20% zanieczyszczeń wód oraz 10% światowych emisji gazów cieplarnianych. Z tego powodu coraz więcej marek odzieżowych postanawia wprowadzić do procesu produkcji odzieży zmiany pozwalające na ograniczenie tych negatywnych skutków dla środowiska.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń jest recykling, czyli ponowne użycie materiałów. To skuteczna metoda na niemarnowanie surowców, a co za tym idzie, zmniejszenie ilości odpadów powstałych w procesie produkcji.

Inna metoda less waste to tworzenie wzorów i prototypów ze ścinków materiałów, co pozwala wykorzystać część odpadów produkcyjnych. A nieudane projekty czy ścinki materiałów można oddać fundacjom lub osobom potrzebującym, które ponownie je wykorzystają.

Właśnie tak tworzymy nowe kolekcje w Lillow. W naszej ofercie znajdziesz elementy odzieży wykonane z materiałów z recyklingu, z wysokiej jakości tkanin, o ponadczasowych krojach i w neutralnych kolorach. Mając je w swojej szafie, stworzysz wiele outfitów na każdą okazję, bez konieczności kupowania co roku czegoś nowego.

Minimalizm i etyczny sposób kupowania odzieży

Zrównoważone podejście do zakupów odzieżowych wyklucza robienie ich pod wpływem impulsu, bez wnikania w jakość produktu i to, w jaki sposób został wyprodukowany. Wiąże się natomiast z minimalistycznym stylem bycia, nienastawionym na ciągłe kupowanie.

Takie podejście do życia, nie tylko mody, to krok w kierunku zero waste. Jeżeli nie będzie popytu na tanie ubrania niskiej jakości, nie będzie sensu ich produkować. To ograniczy ilość wytwarzanych odpadów, zapobiegnie marnotrawstwu surowców i w konsekwencji przyczyni się do ochrony środowiska.

Zero waste – moda czy konieczność?

Moda na zero waste może wydawać się jednym z wielu nurtów, które na fali zainteresowania przychodzą, mają swoje pięć minut i odchodzą. Trzeba mieć jednak świadomość, że stan naszego środowiska leży w naszych rękach i niestety fast fashion oraz wszechobecny konsumpcjonizm nie działają na jego korzyść.

Dlatego zmiana postępowania konsumentów i producentów musi być trwała, by przyniosła dobre efekty. Zero waste to styl życia, który może realnie wpłynąć na stan naszej planety.

Nawet drobne, lecz konsekwentne działania przyniosą zauważalne rezultaty, jeśli podejmie je większość. Miejmy więc nadzieję, że „moda” na zero waste okaże się stylem życia i na dobre zagości w świadomości firm odzieżowych i ich klientów!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium