Len to naturalna tkanina, która świetnie sprawdza się jako materiał do szycia ubrań. Lniane ubrania są przewiewne i przyjemne w noszeniu. Aby jednak posłużyły nam przez lata i zachowały swój atrakcyjny wygląd, wymagają odpowiedniego traktowania.
Nie każdy wie, jak należy obchodzić się z lnem, na czym często cierpią lniane ubrania. Jeżeli i Tobie zdarzyło się uszkodzić ulubioną bluzkę czy sukienkę z lnu, nie przerywaj czytania! Z tego artykułu dowiesz się, jak prać i suszyć ubrania z lnu, aby zachowały swoje właściwości.
Lniane ubrania – czym się charakteryzują?
Len to materiał uwielbiany zarówno przez producentów ubrań, jak i użytkowników. Latem przyjemnie chłodzi i odprowadza wilgoć, z kolei zimą otula i utrzymuje ciepło. Jako tkanina pochodzenia naturalnego jest ekologiczny, przyjazny dla skóry, antyalergiczny i biodegradowalny.
Len to także materiał niezwykle trwały, dlatego ubrania wykonane z lnu mogą służyć przez lata, nie tracąc atrakcyjnego wyglądu. Takie ubrania są też komfortowe, nie elektryzują się, są antybakteryjne i przewiewne. Nawet podstawowe elementy odzieży wykonane z lnu wyglądają zawsze stylowo i jak z górnej półki.
Może Cię zainteresować: Pięć ekologicznych tkanin, które musisz poznać
Odpowiednie pranie – klucz do długowieczności lnianych rzeczy
Odpowiednie pranie lnu to podstawa, by utrzymać go we właściwym stanie. Pranie ręczne to najdelikatniejszy sposób czyszczenia, gdyż wykonuje się je w chłodnej lub lekko ciepłej wodzie, bez energicznego pocierania i wyciskania. Trzeba jednak przyznać, że jest to czasochłonne..
Dlatego większość z nas pierze lniane rzeczy w pralce. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że stosujemy się do kilku zasad. Odzież lnianą należy prać w 30-40 stopniach na delikatnym cyklu prania.
Zaleca się prać lniane ubrania osobno oraz nie łączyć rzeczy białych z kolorowymi. Ponadto przed włożeniem ich do pralki warto obrócić je na lewą stronę i zapiąć guziki. Tekstylia w bębnie nie powinny być za bardzo ściśnięte, aby nie były zbyt pogniecione po praniu, gdyż potem może być je bardzo trudno rozprasować.
Do prania lnu należy stosować też odpowiednie detergenty. Nie stosujemy silnych środków piorących i wybielaczy, gdyż osłabiają włókna i mogą odbarwić materiał.
Nie zaleca się też dodawać środków zmiękczających, które są przeznaczone do tkanin syntetycznych. Tego rodzaju płyny powlekają włókna, co w przypadku lnu może osłabiać jego właściwości absorpcyjne.
Ogranicz wirowanie podczas prania
Len to tkanina bardzo podatna na pogniecenie i odkształcenia, dlatego nadmierne wirowanie może trwale go uszkodzić. Należy więc unikać wysokich obrotów bębna, najlepiej ustawić ich minimalną ilość (400-500 obrotów) dostępną w programach pralki.
Z każdym kolejnym praniem ubrania lniane stają się bardziej miękkie, dlatego mogą ulec trwałym odkształceniom przy zbyt intensywnym wirowaniu, wykręcaniu czy wyżymaniu.
Suszenie i prasowanie lnu – jak to robić prawidłowo?
Największym wrogiem lnianych ubrań są suszarki bębnowe. Wysokie temperatury panujące w suszarce bębnowej mogą bowiem spowodować skurczenie materiału. Lniane ubrania doskonale schną na świeżym powietrzu i wcale nie trwa to długo.
Po praniu wystarczy strzepnąć ubranie, by nadać mu pożądany kształt i powiesić na wieszaku w zacienionym miejscu. Susząc lniane ubrania w domu, warto robić to z dala od źródeł ciepła, takich jak grzejniki.
Len najlepiej prasować, gdy jest jeszcze wilgotny. Wtedy z łatwością można uporać się z zagnieceniami. Ubrania lniane prasujemy na lewej stronie żelazkiem rozgrzanym do 200 stopni. Robimy to bardzo delikatnie, nie dociskając żelazka do tkaniny, a jedynie ją muskając.
Jeżeli ubranie jest suche, można je zwilżyć wodą lub włączyć funkcję pary w żelazku. Często jednak wystarczy suszyć je odpowiednio rozłożone lub zawieszone na wieszaku, by nie pojawiły się na nim niechciane zagniecenia.
Najtrudniej rozprasować len na sucho, dlatego zawsze warto dbać o nawilżenie tkaniny podczas prasowania.
Dbanie o ubrania z lnu – podsumowanie
Podsumowując, dbając o swoje ubrania z lnu, pamiętaj o tych kilku wskazówkach!
- Pranie ręczne wykonuj w wodzie chłodnej lub letniej, nigdy nie we wrzącej lub lodowatej. Pocieraj delikatnie materiałem, unikaj wyżymania, wykręcania i gniecenia.
- W pralce pierz lniane ubrania na delikatnym programie, na 30-40 stopniach i maksymalnie 400-500 obrotach bębna.
- Używaj delikatnych środków piorących, nigdy nie dodawaj wybielaczy z chlorem i zmiękczaczy tkanin.
- Nie susz lnianych ubrań w suszarce bębnowej, zamiast tego susz rozwieszone na wieszaku na świeżym powietrzu, w zacienionym miejscu.
- Prasuj lekko wilgotne ubrania z lnu na lewej stronie żelazkiem rozgrzanym do 200 stopni, rób to delikatnie.
Jeżeli szukasz trwałych ubrań z lnu wysokiej jakości, zachęcamy do sprawdzenia oferty ekologicznych ubrań Lillow. Stawiamy na naturalne tkaniny, ponadczasowy krój i kolorystykę oraz przyjazne dla środowiska rozwiązania.