Lillow

Szafa kapsułowa – co to jest i dlaczego warto ją mieć?

Szafa kapsułowa – co to jest i dlaczego warto ją mieć?

Szafa kapsułowa to coraz częściej spotykane rozwiązanie w domach osób stawiających na minimalizm i zrównoważoną konsumpcję. Dzięki niej z łatwością możesz zrobić porządek w swojej garderobie, pozbyć się ubrań, których od dawna nie nosisz i w ten sposób zaoszczędzić sporo miejsca oraz szybko dobierać stylizacje.

Dowiedz się, co oznacza pojęcie kapsułowej szafy i od czego zacząć, by stworzyć ją w swojej garderobie!

Spis treści: 

  1. Definicja i historia szafy kapsułowej
  2. Jak stworzyć swoją szafę kapsułową?
  3. Zalety posiadania garderoby kapsułowej
  4. Minimalizm w praktyce – przykłady zastosowania szafy kapsułowej
  5. Wpływ szafy kapsułowej na środowisko
  6. Jak szafa kapsułowa wpływa na osobisty styl?

Definicja i historia szafy kapsułowej

Termin "capsule wardrobe", czyli szafa kapsułowa, pojawił się już w latach 70. XX wieku i został stworzony przez Susie Faux. Oznacza niewielki zbiór ubrań podstawowych oraz sezonowych dodatków, które można z łatwością ze sobą łączyć i stylizować, niezależnie od mody czy pory roku. Właśnie taką zasadą kierowała się Suzie Faux, tworząc kolekcje do swojego butiku.

Z czasem szafa kapsułowa zaczęła oznaczać ogólny minimalizm w szafie wpływający pozytywnie na wybory zakupowe oraz związaną z tym oszczędność czasu i pieniędzy. System kapsułowy pozwala mieć w szafie tylko te ubrania, które rzeczywiście nosisz i są zgodne z Twoimi preferencjami.

Przyjęto zasadę, iż szafa kapsułowa może się składać z maksymalnie 50 elementów, przy czym będą to tylko te ubrania, które rzeczywiście są noszone. To ułatwi tworzenie codziennych stylizacji i dobieranie pasujących dodatków na różne okazje – do szkoły, do pracy, na co dzień czy większe wyjścia. To bez wątpienia dobre rozwiązanie dla każdej minimalistki i pasjonatki porządku.

Sukienka maxi z rozcięciem idealna do kolekcji w szafie kapsułowej

Długa spódnica z kolekcji Lillow

 

Jak stworzyć swoją szafę kapsułową?

Szafa kapsułowa opiera się na koncepcji budowania stylizacji w określony sposób. Dlatego jej tworzenie warto rozpocząć od doboru ubrań bazowych w neutralnych kolorach, które będą mogły stanowić podstawę wielu zestawów na każdą okazję. Co istotne, ubrania bazowe są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody, dlatego będą idealnym elementem garderoby kapsułowej.

Kolejny krok to analiza kolorystyczna ubrań w Twojej szafie. Im więcej różnych kolorów ubrań, tym większe prawdopodobieństwo, że nie uda Ci się z nich skomponować stylizacji.

Nawet jeśli dobierzesz bluzkę do spódnicy, będziesz mieć problem z żakietem, a gdy znajdziesz bluzkę bardziej pasującą do żakietu, okaże się, że spódnica nie wygląda dobrze. I tak można w kółko.

Tak naprawdę im więcej różnych ubrań w szafie, tym większe ryzyko, że nie będziesz miała się w co ubrać. Ale gdy masz w swojej szafie mniej ubrań o jednolitej kolorystyce, możesz je dowolnie łączyć, a przy okazji ubrania tworzą przyjemną wizualną całość.

Od czego zatem zacząć? Pozbądź się rzeczy, których nie nosisz od dłuższego czasu, a zostaw tylko te pasujące do siebie oraz Twoich potrzeb i preferencji modowych. Chociaż szafa kapsułowa ma bardzo ograniczoną liczbę rzeczy, warto wiedzieć, czego do niej NIE wliczamy. Otóż nie zaliczamy do niej uniformów pracowniczych, strojów związanych z hobby, piżam i bielizny oraz akcesoriów, takich jak czapki, szaliki czy paski.

Zadbaj też o to, by w szafie nie zabrakło żadnego z elementu stylizacji, które na co dzień nosisz. Jeżeli Twoja praca wymaga od Ciebie zachowania dress code'u, dopilnuj, by w garderobie było kilka białych koszul, czarnych spódnic czy sukienek i spodni, które pozwolą stworzyć eleganckie stylizacje.

Gdy przepadasz za bardziej casualowym stylem, zaopatrz się w dobrej jakości jeansy, kilka dopasowanych T-shirtów w kolorze białym, czarnym, beżowym i szarym oraz proste bluzy i kardigany w podobnych kolorach oraz w ciemniejszych lub jaśniejszych odcieniach.

Oczywiście nie oznacza to, że musisz całkowicie zrezygnować z kolorowych ubrań. Ale mając ubrania w tych podstawowych odcieniach, zdecydowanie łatwiej będzie Ci dobrać stylizację do wzorzystego swetra czy spódnicy, nawet będąc w pośpiechu. Postaw na jakość, a nie ilość, a później kupuj ubrania pasujące do reszty.

Pamiętaj też, że tworzenie szafy kapsułowej nie jest zadaniem na jeden dzień. To pewien proces, który wiąże się z odnalezieniem swojego stylu i stopniowym kompletowaniem idealnej szafy.

Zestaw z kolekcji Lillow do szafy kapsułowej

T-shirt z kolekcji Lillow

 

Jak stworzyć szafę kapsułową na każdą porę roku?

Utrzymanie porządku w szafie kapsułowej może być wyzwaniem, gdy weźmiemy pod uwagę ubrania sezonowe. Nosimy je tylko kilka miesięcy i tak naprawdę wraz ze zmianą pory roku zmienia się też zestaw ubrań zakładanych na co dzień. Dlatego organizację szafy sezonowej należy przeprowadzać z głową.

Szafa kapsułowa na każdą porę roku powinna być podzielona na część do przechowywania i do noszenia. W pierwszej części przechowuj ubrania sezonowe, których aktualnie nie nosisz. A w części do noszenia niech będą tylko ubrania dostosowane do aktualnej pory roku. W ten sposób podniesiesz funkcjonalność garderoby.

Zalety posiadania garderoby kapsułowej

Jedną z największych zalet szafy kapsułowej jest to, że nie trzeba codziennie się zastanawiać, co na siebie włożyć. Mając kilka uniwersalnych, bazowych ubrań pasujących do Twojego stylu i różnych stylizacji, stworzysz różne outfity dopasowane do okazji. Bez wątpienia wpływa to na oszczędność czasu i pozwala kontrolować zawartość swojej szafy.

Dzięki szafie kapsułowej możesz odnaleźć swój styl, dowiedzieć się, jak dobierać kroje i fasony do swojej sylwetki i lepiej czuć się w swoich ubraniach, które nie są kupione przypadkowo czy pod wpływem impulsu.

To umożliwia też rozwinięcia bardziej zrównoważonego podejścia do mody i zmniejsza ryzyko kupowania dużej ilości ubrań niskiej jakości pod wpływem emocji czy na fali wyprzedaży. Świadoma konsumpcja obejmuje bowiem także przemyślane wybory przy zakupach odzieżowych.

Szafa kapsułowa bardzo ułatwi odróżnianie potrzeb od zachcianek i sprawi, że zakupy odzieżowe będą świadome i ukierunkowane na jakość i praktyczność, a nie na ilość i niską cenę. Unikniesz też niepotrzebnego wydawania pieniędzy i nadmiaru zalegających w szafie ubrań, będących nietrafionym zakupem.

 

Minimalizm w praktyce – przykłady zastosowania szafy kapsułowej

Szafy kapsułowe dopasowane do indywidualnych potrzeb dla każdego oznaczają coś innego. Idealna garderoba kapsułowa to taka, którą otwierasz z uśmiechem i już wiesz, co na siebie założysz.

Wiele osób chętnie dzieli się w Internecie swoim doświadczeniem i pokazuje, jak urządzili swoją własną szafę kapsułową. Przykłady szaf kapsułowych mogą Ci bardzo pomóc w rozpoczęciu tworzenia swojej własnej garderoby utrzymanej w duchu minimalizmu.

Potrzebujesz inspiracji? Przygotowałyśmy dla Ciebie przykład szafy kapsułowej na cały rok od Katarzyny Kędzierskiej, autorki bloga o minimalizmie simplicite.pl, projektu "Szafa Minimalistki" oraz bestsellerowego poradnika "Chcieć mniej":

  • 2 płaszcze (wiosenny i zimowy),
  • 2 kurtki puchowe (ciepła zimowa i lekka jesienna),
  • 1 kurtka skórzana,
  • 1 kurtka jeansowa,
  • 2 pary jeansów,
  • 1 para eleganckich spodni,
  • 2 pary eleganckich marynarek,
  • 4 sukienki (dwie letnie, jedna koktajlowa, jedna przejściowa),
  • 2 spódnice,
  • 2 bluzy dresowe,
  • 3 gładkie swetry,
  • 3 bluzki,
  • 2 pary letnich spodenek,
  • 2-3 koszulki z dekoltem w serek,
  • 5 koszulek codziennych,
  • 3 koszulki sportowe,
  • 2 koszulki "po domu".

Sukienka z bawełny organicznej do szafy kapsułowej

Sukienka z bawełny organicznej dostępna w naszej ofercie

Wpływ szafy kapsułowej na środowisko

Idea szafy kapsułowej ma pozytywny wpływ na środowisko pod wieloma względami. Zmniejszenie liczby ubrań w szafie prowadzi do zmniejszenia częstotliwości zakupów odzieżowych. A to z kolei może znacząco się przyczynić do rozwoju zrównoważonej mody w duchu slow fashion i obniżenia ilości odpadów. 

Moda w stylu minimalistycznym i w duchu slow fashion obejmuje też wybieranie producentów odzieży, którzy stawiają na wysoką jakość produktów oraz ekologiczne rozwiązania i współpracę z lokalnymi szwalniami i producentami. Wspieranie takich lokalnych biznesów również przyczynia się do wspierania działań przyjaznych środowisku.

Jak szafa kapsułowa wpływa na osobisty styl?

Wypracowanie osobistego stylu i konsekwentne trzymanie się go wymaga dużej świadomości i znajomości samego siebie. Nie jest to łatwe, a niektórzy przez całe życie nie odnajdują swojego własnego, unikalnego stylu ubierania.

Minimalistyczna szafa kapsułowa to doskonały początek tej drogi. Ograniczenie ilości ubrań do kluczowych elementów oraz wybieranie odzieży w jednym stylu pozwoli na tworzenie dopracowanych outfitów, które prezentują się elegancko i ponadczasowo. Dzięki temu, niezależnie od okazji, możesz czuć się dobrze w swojej skórze!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium