Estetyczny wygląd naszych ubrań może zostać skutecznie zepsuty przez pojawienie się na nich zmechaceń. Wpływ na to może mieć zbyt częste pranie lub otarcia wynikające z codziennego noszenia, w efekcie czego materiał staje się szorstki i pojawiają się na nim nieestetyczne kulki lub kłaczki.
Zmechacone włókna to objaw powolnego zużycia materiału, ale wcale nie muszą szpecić naszych ulubionych bluz, spodni czy swetrów. Nie jest to też powód do pozbycia się takiego zmechaconego ubrania. Dowiedz się, jak zapobiegać mechaceniu się odzieży oraz jak skutecznie pozbyć się ich z ubrań.
Spis treści:
- Zapobieganie zmechaceniu ubrań – klucz do długotrwałej elegancji
- Domowe sposoby na usuwanie zmechaceń – proste i skuteczne rozwiązania
- Golarka do ubrań – nowoczesne narzędzie w walce ze zmechaceniami
- Metody usuwania zmechaceń z delikatnych tkanin
Zapobieganie zmechaceniu ubrań – klucz do długotrwałej elegancji
Zmechacenia pojawiają się na często noszonych ubraniach, ale można zmniejszyć ryzyko powstawania zmechaceń poprzez traktowanie odzieży we właściwy sposób.
Warto zacząć od wyboru odzieży z materiałów mniej podatnych na zmechacenia. Wysoka jakość produktu gwarantuje trwałość włókien, a co za tym idzie, mniejsze powstawanie zmechaceń.
Bardzo ważne jest też prawidłowe przechowywanie ubrań w szafie. Brak odstępów między ubraniami na wieszakach powoduje ich zbyt mocne tarcie, co z kolei może przyczyniać się do ich mechacenia. Warto więc zachowywać odstępy między ubraniami, tak, aby w ogóle się ze sobą nie stykały.
Bardzo ważny jest też sposób, w jaki pierzemy ubrania. Przede wszystkim warto przed włożeniem do pralki obrócić ubrania na lewą stronę, tak, by strony wierzchnie odzieży nie ocierały się o siebie oraz o bęben pralki.
Niewskazane jest pranie delikatnych ubrań podatnych na zmechacenia z ubraniami o szorstkiej, sztywnej strukturze czy z suwakami i innymi elementami mogącymi uszkodzić włókna.
Pranie powinno się też odbywać zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na metce, a więc w odpowiedniej temperaturze, krótkim cyklu i z małą ilością obrotów. Warto też suszyć ubrania w pokojowej temperaturze, nigdy w suszarce.
Może Cię zainteresować: TKANINA A DZIANINA – KLUCZOWE RÓŻNICE I ZASTOSOWANIA
Domowe sposoby na usuwanie zmechaceń – proste i skuteczne rozwiązania
Jeżeli już zauważysz brzydkie zmechacenia na ulubionych ubraniach, nie zwlekaj i wypróbuj jeden z domowych, sprawdzonych sposobów na ich usunięcie. Możesz to tego celu wykorzystać przedmioty codziennego użytku. Oto kilka pomysłów:
Gąbka do mycia naczyń – jedną ręką przytrzymaj ubranie na płaskiej powierzchni, a drugą delikatnie pocieraj ubranie szorstką stroną gąbki.
W podobny sposób możesz użyć pumeksu czy papieru ściernego. Aby nie uszkodzić delikatnego materiału, pumeks warto włożyć do starych rajstop lub skarpety i dopiero wtedy pocierać zmechacone fragmenty ubrania, aż usuniesz wszystkie kulki i kłaczki.
Wałki do włosów na rzepy – przesuwaj wałki do włosów z rzepem po powierzchni ubrania tak, by wyłapać wszelkie kuleczki. Na koniec oczyść rzepy wałków przy pomocy zużytej szczoteczki do zębów.
Może Cię zainteresować: JAK DBAĆ O LNIANE UBRANIA? PRANIE I PRASOWANIE LNU
Golarka do ubrań – nowoczesne narzędzie w walce ze zmechaceniami
Domowe sposoby usuwania zmechaceń z ubrań mogą pomóc w awaryjnej sytuacji, ale nieumiejętne działania niosą za sobą ryzyko uszkodzenia odzieży. Mając więc świadomość gromadzenia się zmechaceń na ubraniach, warto wyposażyć się w specjalne narzędzia do ich regularnego usuwania.
Najprostszą i najbezpieczniejszą metodą usuwania zmechaceń jest golarka do odzieży. Jest wyposażona w ostrza zabezpieczone specjalną siateczką, która chroni przed przecięciem materiału. Ma też pojemniczek, w którym gromadzą się usunięte kuleczki i kłaczki. Po użyciu golarki wystarczy go opróżnić, by móc znowu z niej skorzystać.
Sprawdź również: PIĘĆ EKOLOGICZNYCH TKANIN, KTÓRE MUSISZ POZNAĆ
Metody usuwania zmechaceń z delikatnych tkanin
Szczególnego traktowania wymagają delikatne tkaniny, takie jak jedwab czy wełna. One również są narażone na zmechacenia, ale trzeba usuwać je delikatnie, by uniknąć uszkodzenia materiału.
Można wypróbować powyższe metody, na przykład użyć pumeksu, gąbki do naczyń czy golarki do ubrań i na początek w niewidocznym miejscu spróbować usunąć zmechacenia delikatnymi pociągnięciami. Jeżeli materiał nie ulegnie uszkodzeniu, można przejść do usuwania zmechaceń na całej powierzchni ubrania.
Jeśli będziesz dbać o swoje ubrania na co dzień, odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem na długi czas!