Lillow

Bluzki w idei slow fashion - 5 praktycznych wskazówek wyboru

Bluzki w idei slow fashion - 5 praktycznych wskazówek wyboru

Slow fashion to podejście do mody, które promuje zrównoważone praktyki w produkcji, zakupach i użytkowaniu ubrań. Za pionierkę tej koncepcji uznaje się Kate Fletcher, brytyjską naukowczynię i ekspertkę w dziedzinie zrównoważonej mody i tekstyliów, autorkę książek i artykułów naukowych dotyczących działań na rzecz ekologii w przemyśle tekstylnym i modowym.

Zrównoważone praktyki bądź zrównoważony rozwój w kontekście branży modowej to nic innego jak branie pod uwagę względów ekologicznych (wpływ produkcji ubrań na środowisko) oraz aspektów społecznych (zapewnienie godziwych warunków pracy i płacy dla pracowników w całym łańcuchu produkcji dostaw i dostaw odzieży, eliminowanie pracy dzieci oraz przestrzeganie praw człowieka).

Idea ta bierze pod uwagę także konieczność redukcji nadmiernego konsumpcjonizmu na rzecz odpowiedzialnych zakupów, czyli kupowania mniejszej liczby ubrań ale o lepszej jakości i stawianie na ubrania od lokalnych projektantów i producentów, szyte z naturalnych tkanin i dzianin kupowanych na lokalnym rynku, aby skracać łańcuch dostaw i ograniczać koszty środowiskowe związane z transportem.

Jeśli do tej pory często wymieniałaś bluzki damskie oraz inne bazowe elementy garderoby, bo miałaś wrażenie, że Twoje ubrania do siebie nie pasują, sprawdź w jaki sposób skomponować zawartość szafy, aby spełniała założenia promowane przez Kate Fisher.

Stawiaj na prostotę i minimalizm 

Prosty i minimalistyczny krój oraz stonowana kolorystyka pozwalają na łatwe łączenie bluzek z innymi elementami garderoby oraz tworzenie różnorodnych stylizacji na bazie tych samych składowych outfitu.

Zgodnie z założeniem komponowania szafy lub garderoby kapsułowej (capsule wardrobe) powinna się w niej znaleźć minimalna liczba ubrań, z której jednak da się stworzyć maksymalną liczbę stylizacji. Warunek ten jest możliwy do spełnienia, jeśli zrezygnujemy z kupowania wzorzystych bluzek z długim rękawem na rzecz modeli w neutralnych bazowych kolorach (czerń, biel, beż).

Decydując się na monochromatyczne bluzki o prostym uniwersalnym kroju, bez falban, fantazyjnych wstawek czy wyszukanych kołnierzyków, jesteśmy w stanie stworzyć każdy rodzaj stylizacji:

  • niezobowiązującą w manierze sporty chic lub athleisure,
  • maksymalnie funkcjonalną w manierze utility chic, czyli inspirowaną uniformami roboczymi czy wojskowymi (kieszenie, zamki błyskawiczne, guziki, suwaki, paski i regulacje), ale jednocześnie elegancką i stylową,
  • casualową – na pograniczu sportowej elegancji i nierzucającego się w oczy ubioru schludnego, ale nieformalnego,
  • biznesową uwzględniającą wytyczne poszczególnych branżowych dress codów.

Wybieraj bluzki wykonane z ekologicznych materiałów

Ubrania kupowane przez osobę hołdującą zasadzie slow fashion muszą być uszyte z ekologicznych materiałów. Ekologiczne koszule, swetry i bluzy damskie, czyli produkowane z włókien roślin uprawianych z dbałością o ograniczenie zużycia wody i energii oraz kontrolę emisji szkodliwych substancji chemicznych, nie niosą ze sobą niekorzystnych skutków dla środowiska i ludzi.

Ekologiczne materiały nie uczulają, bo nie są uprawiane z użyciem toksycznych dla ludzi (i całego ekosystemu!) środków ochrony roślin ani nie są barwione substancjami, które mogą powodować skłonność do reakcji alergicznych.

Bluzka z bawełny organicznej

Wybieraj lokalnie – wsparcie dla polskich marek

Równie ważne jest kupowanie od lokalnych sprzedawców, takich jak Lillow, dzięki czemu wspiera się polską gospodarkę i dba o środowisko – raz jeszcze wspomnijmy o skróceniu łańcucha dostaw, a co za tym idzie o redukcji śladu węglowego.

Kiedy wybierasz ekologiczne ubrania od lokalnych producentów bezpośrednio przyczyniasz się do zwiększenia liczby miejsc pracy - ktoś Twoją bluzkę projektuje, ktoś szyje, jeszcze ktoś inny odpowiada za jej sprzedaż i wysyłkę.

Robiąc zakupy przez Internet - kupuj ze rodziną i znajomymi! 

Jednym z sposobów organizowania odpowiedzialnych zakupów jest kupowanie ubrań razem ze znajomymi. Takie grupowe zakupu to możliwość zamówienia jednej wspólnej przesyłki, a kiedy transport jest jeden dla całego dużego zamówienia mamy do czynienia… tak, dobrze pomyślałaś – znowu redukcją śladu węglowego.

Kupuj bluzki zgodnie z Twoimi potrzebami 

Pamiętaj, że jeżeli masz w szafie mnóstwo bluzek, ale wciąż nie masz co na siebie włożyć, sprawdź, które z nich nadadzą się do Twojej garderoby kapsułowej, a którym trzeba dać kolejne życie w ramach sąsiedzkiej wymiany, oddania potrzebującym czy upcyklingu – możesz z nich uszyć ubranka dla dziecka albo przeznaczyć je na różne cele rękodzielnicze.

Znasz już swoje potrzeby? To właściwa pora na podjęcie decyzji o zakupach.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium