Lillow

Eko moda

Eko moda

Założyłam markę odzieżową ponieważ mówię stanowcze NIE bylejakości i produkcji ubrań na dalekim wschodzie, ponieważ stawiam na odpowiedzialną modę i taką modę staram się tworzyć. Zapewne jeszcze brakuje kilku elementów, aby spełnić wszystkie potrzebne normy, ale walczę o lepszą, bardziej ekologiczną modę.

Według definicji Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie rermin „odpowiedzialna moda”, w ramach projektu „Kupuj odpowiedzialnie ubrania”, dotyczy zarówno aspektów ekologicznych, jak i społecznych. Standardy społeczne i ekologiczne muszą zostać spełnione na przestrzeni całego łańcucha produkcji, który rozpoczyna na produkcji włókien (naturalnych bądź syntetycznych), poprzez wyrób tkaniny i na produkcji ubrań skończywszy. Odpowiedzialność ekologiczna oznacza, że na wszystkich tych etapach wzięto pod uwagę m.in. niskie zużycie chemikaliów, zrównoważone zarządzanie wodą i energią oraz redukcję odpadów. Standardy społeczne obejmują zapewnienie dobrych warunków pracy pracownikom w całym łańcuchu produkcji, równość w stosunkach handlowych z drobnymi producentami z krajów rozwijających się oraz wspieranie ekonomii społecznej. Odpowiedzialna moda jest także transparentna, tzn. informacje na temat całego łańcucha dostaw są dostępne dla konsumentów. Jeśli to możliwe, wspiera również gospodarkę krajową i dzięki firmom działającym lokalnie przyczynia się do ograniczenia zanieczyszczeń i emisji dwutlenku węgla wynikających z transportu i magazynowania towarów. (źródło: ekokonsument.pl)

Minimalizm zakupowy oraz świadomy wybór to dla mnie osobiście jest właśnie odpowiedzialna moda. Zdecydowanie wolę kupić jedną porządną rzecz, wykonaną z najlepszej jakości materiałów, przy uwzględnieniu fair trade, która zostanie ze mną na lata, niż pięciu tanich bubli z sieciówek, które będą do wyrzucenia po kilku praniach. Ponad w procesie tworzenia staram się nie marnować niczego, każdy skrawek materiału jest wykorzystywany, np. do produkcji małych akcesoriów, takich jak: gumki do włosów czy maseczek ochronnych. 

Ubrania w ofercie sklepu Lillow, to przede wszystkim rzeczy wykonane z dobrej jakości bawełny, kupione u polskich, lokalnych producentów.

Jestem łodzianką i całkowicie wykorzystuje potencjał lokalizacji w której mieszkam i tworzę markę. To tutaj kupuje najwyższej jakości materiały od znajomych producentów i mam dostęp do dobrych szwalni. Materiały i projekty nie przebywają tysiąca kilometrów, działam tutaj i ta lokalność jest dla mnie super ważna.

Wybieram ekologicznie przyjazne tkaniny, takie jak len, bawełna organiczna, tencel czy juta. W sezonie letnim pojawiło się na tyle dużo produktów ECO, że postanowiłyśmy zrobić dla niej oddzielną kategorię i zakładkę Eco Wear.

Co tam znajdziecie:

  • Bluzki z bawełny organicznej, zapytacie dlaczego właśnie z niej, a no dlatego, że jest produkowana i certyfikowana zgodnie z ekologicznymi normami rolniczymi. Jej produkcja podtrzymuje zdrowie gleb, ekosystemów i ludzi, wykorzystując naturalne procesy zamiast sztucznych nakładów. Co ważne, uprawa bawełny organicznej nie pozwala na użycie toksycznych chemikaliów ani GMO (organizmów genetycznie zmodyfikowanych). Zamiast tego łączy tradycję, innowacje i naukę, by przynieść korzyści wspólnemu środowisku i promować dobrą jakość życia dla wszystkich zaangażowanych. (Żródło: www.czystabawelna.pl)
  • Spodnie z lnem. Len to tkanina przyszłości. To przede wszystkim naturalna tkanina która jest biodegradowalna, dzięki czemu podczas swojego rozkładu nie zanieczyściły środowiska. Co więcej jego uprawa jest jedną z najmniej zanieczyszczających środowisko - len atakuje niewiele szkodników, przy jego uprawie nie używa się pestycydów. Uprawa lnu to często „zero waste” – każdy fragment rośliny może zostać wykorzystany m.in. na papier, izolację, płyty paździerzowe.
  • Koszulę z tencelu. Tencel inaczej lyocellem,rodukowany jest z celulozy drzewnej, a dokładnie z drewna eukaliptusowego. Proces produkcji wygląda podobnie jak w przypadku wiskozy, czyli włókna uzyskuje się z rozpuszczonej celulozy pulpy drzewnej. Do jego produkcji nie wykorzystuje się żadnych toksycznych substancji, zastępuje się je organicznymi.
  • Torby jutowe wykonane w 100% z naturalnego, roślinnego materiału. Juta jest przyjazna dla środowiska naturalnego zarówno w procesie pozyskiwania - Juta zużywa bardzo mało wody!  Jak i w procesie rozkładu - materiał ten jest biodegradowalny oraz nadaje się do recyklingu. 

Ale nie tylko ubrania są tu ważne, istotnym elementem jest także ich opakowanie. Wasze zamówienia pakujemy w tekturowe pudełka i papier lub torebki papierowe to wszystko zaklejamy również papierową taśmą. Jak wiecie, do zamówienia dodajemy kartkę z kilkoma słowami od nas, a do ich wydrukowania używamy wyłącznie papieru z recyklingu.

Wymieniłyśmy także metki przy ubraniach na ekologiczne, drukowane na papierze pochodzącym z recyklingu.

To do Ciebie należy wybór, czy pójdziesz z nami tą ekologiczną i świadomą drogą modową, wybierając ubrania droższe, ale tworzone lokalnie, porządne, które posłużą Ci przez wiele lat. A może jednak zdecydujesz się na modę od ogromnych producentów, którzy za nic mają ekologię, którzy używają materiałów, które rozkładają się przez setki lat, w produkcji stosują szkodliwe chemikaliów, którzy poprzez transport z drugiego końca globu są odpowiedzialni za wzmożoną emisję dwutlenku węgla oraz notorycznie łamią podstawowe prawa pracowników podczas produkcji swoich ubrań.

Wybór należy do Ciebie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl