Eko moda
Eko moda

Założyłam markę odzieżową ponieważ mówię stanowcze NIE bylejakości i produkcji ubrań na dalekim wschodzie, ponieważ stawiam na odpowiedzialną modę i taką modę staram się tworzyć, zapewne jeszcze brakuje kilku elementów, aby spełnić wszystkie potrzebne normy, ale walczę o lepszą, bardziej ekologiczną modę.

Według definicji Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie rermin „odpowiedzialna moda”, w ramach projektu „Kupuj odpowiedzialnie ubrania”, dotyczy zarówno aspektów ekologicznych, jak i społecznych. Standardy społeczne i ekologiczne muszą zostać spełnione na przestrzeni całego łańcucha produkcji, który rozpoczyna na produkcji włókien (naturalnych bądź syntetycznych), poprzez wyrób tkaniny i na produkcji ubrań skończywszy. Odpowiedzialność ekologiczna oznacza, że na wszystkich tych etapach wzięto pod uwagę m.in. niskie zużycie chemikaliów, zrównoważone zarządzanie wodą i energią oraz redukcję odpadów. Standardy społeczne obejmują zapewnienie dobrych warunków pracy pracownikom w całym łańcuchu produkcji, równość w stosunkach handlowych z drobnymi producentami z krajów rozwijających się oraz wspieranie ekonomii społecznej. Odpowiedzialna moda jest także transparentna, tzn. informacje na temat całego łańcucha dostaw są dostępne dla konsumentów. Jeśli to możliwe, wspiera również gospodarkę krajową i dzięki firmom działającym lokalnie przyczynia się do ograniczenia zanieczyszczeń i emisji dwutlenku węgla wynikających z transportu i magazynowania towarów. (źródło: ekokonsument.pl)

Minimalizm zakupowy oraz świadomy wybór to dla mnie osobiście jest właśnie odpowiedzialna moda. Zdecydowanie wolę kupić jedną porządną rzecz, wykonaną z najlepszej jakości materiałów, przy uwzględnieniu fair trade, która zostanie ze mną na lata, niż pięciu tanich bubli z sieciówek, które będą do wyrzucenia po kilku praniach. Ponad w procesie tworzenia staram się nie marnować niczego, każdy skrawek materiału jest wykorzystywany, np. do produkcji małych akcesoriów, takich jak: gumki do włosów czy maseczek ochronnych. 

Ubrania w ofercie sklepu Lillow, to przede wszystkim rzeczy wykonane z dobrej jakości bawełny, kupione u polskich, lokalnych producentów.

Jestem łodzianką i całkowicie wykorzystuje potencjał lokalizacji w której mieszkam i tworzę markę. To tutaj kupuje najwyższej jakości materiały od znajomych producentów i mam dostęp do dobrych szwalni. Materiały i projekty nie przebywają tysiąca kilometrów, działam tutaj i ta lokalność jest dla mnie super ważna.

Wybieram ekologicznie przyjazne tkaniny, takie jak len, bawełna organiczna, tencel czy juta. W sezonie letnim pojawiło się na tyle dużo produktów ECO, że postanowiłyśmy zrobić dla niej oddzielną kategorię i zakładkę Eco Wear.

Co tam znajdziecie:

  • Bluzki z bawełny organicznej, zapytacie dlaczego właśnie z niej, a no dlatego, że jest produkowana i certyfikowana zgodnie z ekologicznymi normami rolniczymi. Jej produkcja podtrzymuje zdrowie gleb, ekosystemów i ludzi, wykorzystując naturalne procesy zamiast sztucznych nakładów. Co ważne, uprawa bawełny organicznej nie pozwala na użycie toksycznych chemikaliów ani GMO (organizmów genetycznie zmodyfikowanych). Zamiast tego łączy tradycję, innowacje i naukę, by przynieść korzyści wspólnemu środowisku i promować dobrą jakość życia dla wszystkich zaangażowanych. (Żródło: www.czystabawelna.pl)
  • Spodnie z lnem. Len to tkanina przyszłości. To przede wszystkim naturalna tkanina która jest biodegradowalna, dzięki czemu podczas swojego rozkładu nie zanieczyściły środowiska. Co więcej jego uprawa jest jedną z najmniej zanieczyszczających środowisko - len atakuje niewiele szkodników, przy jego uprawie nie używa się pestycydów. Uprawa lnu to często „zero waste” – każdy fragment rośliny może zostać wykorzystany m.in. na papier, izolację, płyty paździerzowe.
  • Koszulę z tencelu. Tencel inaczej lyocellem,rodukowany jest z celulozy drzewnej, a dokładnie z drewna eukaliptusowego. Proces produkcji wygląda podobnie jak w przypadku wiskozy, czyli włókna uzyskuje się z rozpuszczonej celulozy pulpy drzewnej. Do jego produkcji nie wykorzystuje się żadnych toksycznych substancji, zastępuje się je organicznymi.
  • Torby jutowe wykonane w 100% z naturalnego, roślinnego materiału. Juta jest przyjazna dla środowiska naturalnego zarówno w procesie pozyskiwania - Juta zużywa bardzo mało wody!  Jak i w procesie rozkładu - materiał ten jest biodegradowalny oraz nadaje się do recyklingu. 

Ale nie tylko ubrania są tu ważne, istotnym elementem jest także ich pakowanie. Wasze zamówienia pakujemy w biodegradowalne opakowania. Folie, w których docierają do Was ubrania Lillow oznaczone są symbolem d2w® co oznacza, że ulegają przyspieszonej biodegradacji w czasie znacznie krótszym, niż tradycyjne foliowe odpowiedniki. Ulega ona przyspieszonej oksybiodegradacji, dzięki, której folia może rozłożyć się samoczynnie pod wpływem działania czynników fizycznych. Postawiłyśmy także na papier, ubrania pakujemy w papierowe pudełko i zaklejamy papierową taśmą. Jak wiecie, do zamówienia dodajemy również kartkę z kilkoma słowami od nas, do ich wydrukowania używamy wyłącznie papieru z recyklingu.

Wymieniłyśmy także metki przy ubraniach na ekologiczne, drukowane na papierze pochodzącym z recyklingu.

To do Ciebie należy wybór, czy pójdziesz z nami tą ekologiczną i świadomą drogą modową, wybierając ubrania droższe, ale tworzone lokalnie, porządne, które posłużą Ci przez wiele lat, czy postawisz na ogromnych producentów odzieży, którzy za nic mają ekologię, którzy używają materiałów, które rozkładają się przez setki lat, w produkcji stosują szkodliwe chemikaliów, którzy poprzez transport z drugiego końca globu są odpowiedzialni za wzmożoną emisję dwutlenku węgla oraz notorycznie łamią podstawowe prawa pracowników podczas produkcji swoich ubrań.

Wybór należy do Ciebie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl