Lillow

Moda zrównoważona - co powinnaś o niej wiedzieć?

Moda zrównoważona - co powinnaś o niej wiedzieć?

Producenci starają się wykorzystywać wysokiej jakości materiały organiczne lub z recyklingu oraz tworzyć ubrania o ponadczasowych fasonach, by można było nosić je przez lata i w ten sposób ograniczać konsumpcjonizm w zakresie kupowania nowych ubrań co sezon przez zmieniające się trendy.

Lillow to marka, która w trosce o naszą planetę stawia na nurt slow fashion, tworząc modę dla kobiet.

Czym jest zrównoważona moda?

Sustainable fashion, czyli moda zrównoważona lub ekologiczna to ogół działań w branży modowej mających na celu zminimalizowanie negatywnych skutków dla środowiska na każdym etapie produkcji i dystrybucji ubrań.

Chodzi m.in o kwestię ilości odpadów generowanych w przemyśle modowym, ślad węglowy wpływający na stan środowiska naturalnego, zrezygnowanie z syntetycznych materiałów na rzecz naturalnych i biodegradowalnych (np. bawełna organiczna).

Dotyczy to także konsekwentną rezygnację z materiałów pochodzenia zwierzęcego wymagających ich zabijania (skóra i futro) oraz pozyskiwania naturalnych materiałów, takich jak wełna czy kaszmir wyłącznie z hodowli szanujących prawa zwierząt.

To także ograniczenie dostaw towarów poprzez współpracę z lokalnymi dostawcami i usługodawcami, eliminowanie wyzysku pracowników w wielkich fabrykach przemysłu odzieżowego na rzecz odpowiednich warunkach pracy w niewielkich szwalniach, z poszanowaniem czynnika ludzkiego.

Moda ekologiczna jest w dzisiejszym świecie bardzo pożądana, gdyż z przykrością trzeba stwierdzić, iż branża odzieżowa jest w dużym stopniu odpowiedzialna za zły stan naszej planety. Masowa produkcja odzieży skutkuje wytwarzaniem ogromnej ilości gazów cieplarnianych i pochłanianiem ogromnej ilości wody.

A krótkoterminowe trendy powodują powstawanie ogromnych ilości odpadów - szacuje się, że co sekundę na wysypisko śmierci trafia cała ciężarówka ubrań! Nie może to pozostać bez wpływu na środowisko. Dlatego to tak istotne, by każdy konsument wspierał ekologiczne rozwiązania i stawiał na slow fashion.

Beżowa koszula z tencelu wyprodukowana zgodnie z zrównoważoną modą

Koszula "Nova" z tencelu dostępna w naszej ofercie

 

Dlaczego moda powinna być odpowiedzialna?

Przemysł odzieżowy to ogromna potęga, a podejście do mody projektantów udziela się także odbiorcom. Coraz więcej marek decyduje się na zmianę filozofii designu i trendów i w trosce o planetę oraz etyczne dylematy zmieniają stosunek do odzieży na bardziej odpowiedzialny.

Poczucie odpowiedzialności obejmuje świadomość konsekwencji, jakie niesie za sobą przemysłowa produkcja odzieży. Używanie syntetycznych materiałów, których odpady będą zanieczyszczać planetę jeszcze przez dziesiątki, jeśli nie setki lat, korzystanie z materiałów pozyskanych ze zwierząt (futer i skór) w okrutny sposób, ciągłe zmiany w trendach niosące za sobą wzrost konsumpcjonizmu - to tylko niektóre z negatywnych skutków szybkiej mody, zarówno dla środowiska, jak i społeczeństwa.

Odpowiedzialne marki starają się promować zdrowe zachowania w zakresie zakupów odzieżowych dla ludzi i środowiska, chroniąc w ten sposób planetę.

Moda zrównoważona vs fast fashion

Moda zrównoważona z założenia nie jest nastawiona na jak największą, nieprzerwaną produkcję i masową sprzedaż. Przeciwnie, chodzi o szycie ubrań, które zarówno pod względem jakości, jak i designu będą służyć nam przez wiele lat.

W fast fashion celem jest ciągłe tworzenie nowych kolekcji ubrań, nie bacząc na to, jak proces produkcji wpływa na środowisko. W popularnych sieciach odzieżowych nowe kolekcje pojawiają się nie tylko co porę roku, ale niekiedy co miesiąc!

Wyprodukowanie i przetransportowanie do sklepów takiej ilości odzieży ma katastrofalne skutki dla środowiska. Zrównoważony rozwój zakłada, że na każdym etapie zostaną uwzględnione czynniki ryzyka i w jak największym stopniu zminimalizowane, na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań.

Coraz więcej sklepów odzieżowych stawia przede wszystkim na jakość i ekologię. Takim sklepem jest Lillow. Oferuje piękne ubrania damskie na każdą porę roku i okazję. Modne fasony, neutralna kolorystyka i minimalizm sprawiają, że ubrania te są zawsze na czasie. Mając je w swojej szafie, możesz przez wiele sezonów tworzyć z nich unikalne zestawy do pracy, na imprezę czy inne okoliczności.

Ubrania od Lillow są szyte lokalnie, co eliminuje długi łańcuch dostaw, a co za tym idzie, większy ślad węglowy związany z dalekim transportem. Do ich uszycia wykorzystuje tkaniny naturalne, biodegradowalne i z recyklingu, takie jak bawełna organiczna, len czy tencel, wyłącznie pochodzenia polskiego.

Spodnie jeansowe wyprodukowane z materiałów recyklingowych

Spodnie z recyklingu dostępne w naszej ofercie

Jak rozpoznać odzież zrównoważoną?

Odzież zrównoważona wykonana jest z materiałów organicznych bądź z recyklingu i posiada odpowiednie certyfikaty. Marka oferująca taką odzież powinna bez problemu udzielić szczegółowych informacji na temat produkcji, użytych materiałów i obiegu produktu, od etapu szycia aż po moment trafienia na wieszak w sklepie.

Biodegradowalne materiały – przyszłość mody

Dobór materiałów w przemyśle modowym jest kluczowy. Te naturalne, w przeciwieństwie do syntetycznych, są biodegradowalne, co oznacza, że szybko ulegają rozkładowi i nie zaśmiecają planety przez setki lat. Jednocześnie są one delikatne i miłe w dotyku, mogą więc nosić je także osoby z wrażliwą skórą.

Używanie wyłącznie naturalnych tkanin biodegradowalnych w modzie może znacząco wpłynąć na zmniejszenie ilości odpadów tekstylnych, które są dziś ogromnym problemem dla środowiska.

Lillow to marka, która stawia na naturalne materiały, przede wszystkim organiczną bawełnę. Materiały są starannie wybierane u lokalnych producentów i muszą posiadać certyfikat. Prototypy nowych wzorów powstają ze ścinek, zgodnie z ideą zero waste.

Od konsumentki do ambasadorki zrównoważonej mody

Lillow to marka lokalna, która inspiruje do tego, by nie tylko kupować odpowiedzialnie, ale żyć odpowiedzialnie. Ekologiczne zachowania powinny nam towarzyszyć w każdej dziedzinie życia. Dlatego założycielka Lillow stara się nie tylko zachęcać do zmniejszenia konsumpcjonizmu, ale też do dalszego propagowania slow fashion.

Każda klientka może osobiście zaangażować się w działania proekologiczne z marką Lillow, zaczynając od polecenia innym kobietom z otoczenia zrównoważonej odzieży. Może to zrobić przez wręczenie bonu podarunkowego na zakupy w Lillow.

Odpowiedzialna moda - podsumowanie

Slow fashion to zrównoważone zakupy odzieżowe, wybieranie naturalnych materiałów oraz unikanie ślepego podążania za trendami. Lillow to polska marka, która aktywnie uczestniczy w promocji zrównoważonej mody. Działamy lokalnie, ale myślimy globalnie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl