Lillow

Black Friday w świetle slow fashion – jak świadomie wybierać?

Black Friday w świetle slow fashion – jak świadomie wybierać?

Duże obniżki cen w Black Friday to dla wielu osób doskonały moment na zakupy i sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Trzeba jednak przyznać, że idea Black Friday trochę wymyka się spod kontroli i staje się pretekstem do zwiększania konsumpcjonizmu.

Widać to zwłaszcza w sieciówkach, które produkują ogromne ilości ubrań z niskiej jakości materiałów, przyczyniając się do zanieczyszczenia naszego środowiska.

Czym jest slow fashion i fast fashion?

W związku z rosnącym konsumpcjonizmem, także w świecie mody, ukuto dwa określenia: „fast fashion” i „slow fashion”. Fast fashion, czyli szybka moda, określa działania w przemyśle odzieżowym nastawione na szybkie zyski, bez brania pod uwagę wpływu produkowania ubrań na ogromną skalę na środowisko.

Masowa produkcja ubrań z materiałów niskiej jakości oraz rozprowadzanie ich do sieciówek na całym świecie ma katastrofalny wpływ na naszą planetę. Zatrważająca ilość odpadów, ślad węglowy wywołany transportem, a często też niehumanitarne traktowanie ludzi zatrudnionych w szwalniach – to największe przewinienia fast fashion.

W odpowiedzi na ten nurt powstało slow fashion, czyli powolna moda. Jej ideą jest szycie trwałych ubrań z najwyższej jakości materiałów, które nie niszczą się po kilku praniach i zostają z nami na lata. Każdy etap prac przebiega z dbałością o środowisko.

Często są to lokalne marki ubrań, które współpracują z krajowymi dostawcami tkanin naturalnych oraz tych pochodzących z recyklingu, a także szyją w lokalnych szwalniach. Wszystko to zmniejsza ilość odpadów i ślad węglowy generowane przy produkcji ubrań.

Może Cię zaciekawić: Moda zrównoważona - co powinnaś o niej wiedzieć? 

Black Friday – święto konsumpcji

Black Friday przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych. Tak nazwano piątek po Dniu Dziękczynienia, kiedy to w Stanach rozpoczyna się sezon zakupów przed Bożym Narodzeniem.

Pojęcie to po raz pierwszy padło w Filadelfii i Rochester. Miejscowa policja nazwała tak tłumy ludzi i korków powstałych na skutek rozpoczęcia przedświątecznych zakupów.

Z czasem to określenie przylgnęło do okresu dużych obniżek cen w sklepach, które prześcigały się w promocyjnych ofertach.

Czarny Piątek to dzień, na który wiele osób czeka z niecierpliwością. Sklepy kuszą mocno obniżonymi cenami, co sprawia, że niejeden dokonuje zakupów pod wpływem impulsu, a nie z rzeczywistej potrzeby.

Dlaczego warto wybierać świadomie?

Świadome decyzje zakupowe mają wpływ nie tylko na nas, ale i na środowisko oraz rynek pracy. Wspierając lokalne marki ubrań, będące alternatywą dla sieciówek i działające w duchu slow fashion, przyczyniamy się do ich rozwoju. A ich rozwój oznacza powstawanie miejsc pracy wolnych od wyzysku oraz zmniejszenie negatywnego wpływu produkcji ubrań na środowisko.

Jak świadomie wybierać podczas Black Friday?

Polowanie na okazje podczas Black Friday wcale nie musi oznaczać wpadnięcia w niekontrolowany wir zakupów. Możesz w tym czasie dokonywać przemyślanych i dobrych wyborów.

Po pierwsze, zanim pójdziesz na zakupy, przemyśl, czego naprawdę potrzebujesz. Mając konkretny cel, uda Ci się uniknąć kupowania pod wpływem impulsu.

Szukając produktu, zwróć uwagę, czy dana marka wspiera odpowiedzialną produkcję, a jej wartości są zgodne z ideą slow fashion. Dokładnie sprawdzaj skład produktu oraz jego pochodzenie.

Zamiast kupować jak najwięcej rzeczy w najniższej cenie, szukaj produktów wysokiej jakości. Lepiej nabyć jedną rzecz, ale taką, która posłuży długi czas niż kilka ubrań niskiej jakości, które po kilku praniach będą nadawać się tylko do wyrzucenia.

Podsumowanie

Lillow to polska marka ubrań tworzonych przez kobiety dla kobiet. Szyjemy lokalnie z dbałością o jakość i detale. Wybierając ubrania naszej marki, możesz mieć pewność, że dokonujesz decyzji zgodnych z duchem slow fashion i nie ulegasz szaleństwu, jakie towarzyszy Black Friday. Zachęcamy do zakupów i skorzystania z niższych cen!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium